Znate li šta je nesvjesno jedenje i kako nesvjesno pretvoriti u svjesno?
Kada smo na autopilotu, nesvjesni možemo provoditi dan uopće ne znajući o tome šta, zašto ili koliko jedemo. Ovaj nedostatak veze um-tijelo često se naziva nesvjesnim jedenjem. Budući da su naše navike tako ukorijenjene, možda čak i nećete shvatiti da ste nesvjesni ili emocionalni, jer te dvije stvari su često povezane.
Vidite, kao bebe posjedujemo urođenu sposobnost da reguliramo unos hrane i da slušamo svoje tijelo i jedemo tačno ono što i koliko nam treba. Međutim, kako odrastamo, vanjski faktori poput pravila o ishrani, najnoviji prehrambeni trendovi, društvene norme, životni zahtjevi i industrija hrane i marketing hrane ometaju našu sposobnost da pravilno poštujemo i hranimo svoje tijelo. Mnoge odrasle osobe gube dodir sa svojim tijelom. Naučili smo da dajemo drugima moć i oduzimamo je vlastitom tijelu. Izgubili smo moć da slušamo svoju intuiciju i da buka uma nadjača govor tijela i srca.
Tipična situacija je nošenje hrane za radni sto i jedenje pred računarom uopće ne obraćajući pažnju koliko, čega i za koliko vremena pojedemo! Nesvjesno jedenje.
Ili, dođete kući napravite obrok. Uglavnom natrpate tanjir i onda sjednete pred TV ili mobitel i sve pojedete. Zvuči poznato? Kao rezultat pojedemo veće količine hrane nego bi inače pojeli. Nesvjesno jedenje.
Nesvjesni pojedete i veću količinu hrane nego što biste je pojeli svjesno jedeći. Ali , problem je da toga niste uopće svjesni!
Oko 95% misli koje prolaze kroz naš mozak su nesvjesne misli. Dnevno kroz mozak prođe i 60.000 misli.
Zamislite koliko te misli kojih nismo svjesni upravljaju našim životom? Neke nam služe, a neke nam ne dozvoljavaju da idemo napriijed i sa njima kreiramo realnost koju živimo. Koliko ste zapravo svjesni?
Neke navike koje su automatske kao što je pranje zuba kada ustanete rade u našu korist ali šta je sa navikama koje nas ne služe i kojih nismo svjesni? Pitajte se. Jer, mozak voli da mu postavljate pitanja i da nalazi kreativna rješenja. Ali, mi smo prestali slušati.
Kako riješiti problem sa nesvjesnim jedenjem?
- Postati svjestan navike.
- Sjedite i opustite se za stolom udahnite i uzmite viljušku i nož u ruke.
- Započnite s obrokom da biste vježbali pažljivo jesti, fokusirajući se na iskustvo jedenja i ništa drugo. Polako žvaćite hranu i primijetite okus, teksturu i osjećaj ustima onoga što jedete. Usredotočite se na to kako se mijenjaju ukus, teksturau i okus dok polako žvaćete, a zatim gutate. Pokušajte uživati u hrani da aktivirate sva osjetila pomirišite je, okusite, pogledajte je i onda stavite u usta. Uživajte u svakom zalogaju.
- Polako žvačite hranu i pokušajte uraditi vježbu da svaki zalogaj svjesno žvaćete 20 puta.
- Jedući polako šaljete signale i svom mozgu da je hrana na putu. Potrebno je cca.10 minuta da mozak registruje signal da je hrana tu.
- Jedete iz kesica, kontejnera, kutija ili direktno iz frižidera. Jedete stojeći, berući, grabeći ono što vam se sviđa? Često grickate tokom dana i zapravo nikada ne sjedajući za sto? Kada je hrana prisutna, a da ne sjednemo za sto, skloni smo nesvjesnom prejedanju, a da to ni ne shvaćamo.
Moramo vježbati svoj mozak da bismo prepoznali obrasce i to znači da moramo jesti, usporiti i postati svjesniji obrazaca. Prvi korak je postati svjestan obrazaca. A onda naučiti kako uraditi drugačije.
“Ne možemo promjeniti problem sa istim stanjem svijesti koji ga je i uzrokovao.”
Albert Einstein.
Treba vremena ali, vremena uvijek imamo dovoljno. Vrijeme je samo izgovor. Koliko nam je nešto bitno da bi smo ga u to investirali? O ovome svemu posebno radimo u sklopu Wholistic Krug programa.
One Response